Nėštumas – 40 Nėštumo Savaičių – Viskas Ką Reikia Žinoti

Moters nėštumas

Nėštumas yra labai jautrus moters gyvenimo periodas. Kūdikio laukimas – ypatingas metas visai šeimai. Tai didelių pasikeitimų, džiaugsmo, o kartu ir rūpesčio periodas. Dažnai galime išgirsti, kad nėštumas – ne liga, todėl moteriai nėra jokios priežasties saugotis ir sumažinti savo fizinį aktyvumą.

Tačiau rūpintis savimi ir savo kūnu tikrai reikia ypatingai. Labai svarbu žinoti kokie yra nėštumo požymiai ir suprasti kas vyksta su Jūsų organizmu – kokie pokyčiai būdingi, kam ir kada reikia pasiruošti. Sužinojusi apie nėštumą moteris pirmiausia turėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją, akušerį-ginekologą arba akušerį, šie specialistai skirs tyrimus, o antrojo apsilankymo metu bus aptariami jų rezultatai. Jeigu nusprendžiama, kad nėštumas be rizikos, tuomet aptariamos rekomendacijos, sudaromas nėščiosios priežiūros planas pagal nėštumo laiką.

Nėštumas trunka apie 280 dienų arba 40 savaičių nuo pirmos paskutinių mėnesinių dienos. Šios 40 nėštumo savaičių yra suskirstomos į 3 trimestrus po 13-14 savaičių.

Pirmasis nėštumo trimestras

Nėštumas skaičiuojamas nuo pirmosios paskutinių menstruacijų dienos, todėl, vos įtarus, kad laukiatės, galima pradėti vartoti folio rūgštį. Po dviejų savaičių jums bus išduota nėščiosios kortelė, kurioje gydytojas žymės visus svarbius duomenis apie nėštumą. Šį dokumentą būtina turėti rankinėje, kad atsitikus kokiai nors nelaimei, pagalbą teikiantys asmenys žinotų apie nėštumą. Neskubėkite gerti nėščiosioms skirtų vitaminų. Specialistai juos rekomenduoja tik tada, jei ankstesnis nėštumas buvo komplikuotas arba Jūsų mityba nesubalansuota. Nėščiosios turėtų maitintis pagal sveikos mitybos principus. Svarbu vartoti daug baltymų (mėsos, pieno produktų), daržovių ir vaisių. 

11-13 nėštumo savaitė atliekamas detalus ultragarsinis tyrimas. Nustatoma preliminari gimdymo data. Apžiūrimos pagrindinės kūno dalys, smegenų struktūra, ieškoma chromosominėms genetinėms ligoms būdingų žymenų. Bene svarbiausias rodmuo – vadinamosios sprando raukšlės (kitaip – vaiskumo) matmuo. Pagal sprando srityje susikaupusio skysčio kiekį nustatoma, ar yra rizika, kad vaikutis turės Dauno sindromą, sirgs kokia nors chromosomine liga.

Simptomai būdingi pirmuoju nėštumo trimestru: 

  • Rytinis pykinimas ar šleikštulys, vėmimas. Pykinimo ir vėmimo simptomai paprastai išryškėja 4-7 savaitę, sustiprėja apie 9 savaitę ir baigiasi iki 12-16 nėštumo savaitės. Priežastys iki šiol nėra tiksliai išaiškintos. Rytinį pykinimą bei vėmimą gali lemti padidėjusi hormonų koncentracija kraujyje, sulėtėję virškinamojo trakto judesiai. Dažnas pykinimas ir vėmimas būna jauno amžiaus moterims, kai nėštumas pirmas arba neplanuotas, taip pat esant daugiavaisiam nėštumui ar moteriškos lyties vaisiui, padidėjus kūno masės indeksui ar esant valgymo sutrikimui.
  • Krūtų jautrumas. Būdingas dėl hormoninių pasikeitimų, kurie lemia padidėjusią kraujotaką, nes krūtų audinys ima ruoštis maitinimui.
  • Dusulys, greitas nuovargis, mieguistumas. Nėra tiksliai aikšu kas sukelią šiuos pojūčius, tačiau galima sieti su padidėjusiu progesterone lygiu. Didžiausias nuovargis juntamas pirmojo trimestro metu. 
  • Nuotaikos pokyčiai. Vyksta dėl drąstiškų hormone pokyčių, būdinga nuotaikų kaita. 
  • Dažnas šlapinimasis. Šis simptomas atsiranda dėl natūralių organizmo pokyčių susijusių su hormonų poveikiu, kraujo kiekio ir gimdos padidėjimu bei vaisiaus augimu.
  • Tirpstančios galūnės ir vidurių užkietėjimas. Tai nėštumo fiziologijos simptomas, susijęs su organizmo raumenų tonuso sumažėjimu, kraujotakos sistemos pokyčiais.

Vaisiaus vystymasis

Susiliejus sėklos ląstelei ir kiaušialąstei atsiranda nauja gyvybė. Užsimezgusio gemalo dydis – 0,12 mm. Tačiau genetinėje medžiagoje jau užkoduota, ar tai bus mergaitė ar berniukas, ar akys bus rudos kaip mamos, ar melsvos, kaip tėčio.

Po keturių valandų gemalas ima dalytis – iš vienos ląstelės atsiranda dvi. Procesas jau prasidėjo – toliau ląstelės nepaliaujamai dalysis nuolat. Penkias dienas jau gerokai suapvalėjęs ląstelių gumuliukas kiaušintakiais keliauja į gimdą, ten jis pamažu įsitvirtina gimdos gleivinėje. Dabar vaisius – smeigtuko galvutės dydžio. 

Dar po kelių dienų nėštumo testas jau parodys, kad užsimezgė nauja gyvybė. Penktąją savaitė ima plakti vaikučio širdis. Rankytės ir kojytės pūpso tarsi maži pumpurėliai. Dar po kelių dienų žmogutis jau netgi galės pasukti galvytę. Jau yra visų organų ir organų sistemų užuomazgos. Jūsų vaikelio judesiai dabar jau gana aiškūs. Krūtinės ląsta ritmingai kilnojasi, tarsi jis kvėpuotų. Jis jau sukiojasi ir rąžosi. Judėjimas labai reikalingas: tai, ką judėdamas patiria juslėmis, labai svarbu vaisiaus smegenų raidai. Antrojo mėnesio pabaigoje Jūsų vaikutis maždaug dviejų centimetrų dydžio ir sveria apie dešimt gramų.

Nėštumas 9 – 12-oje savaitėje. Mažylio kepenys pradeda gaminti tulžies skystį. Trečiojo mėnesio pabaigoje vaikutis jau gurkšnoja vaisiaus vandenis, o paskui juos šalina. Rijimo judesiai treniruoja plaučius ir inkstus. Pradeda formuotis ir didžiųjų smegenų pusrutulių žievė. Mažylis jau dalyvauja jūsų gyvenime – jis jaučia susijaudinimą, pasitenkinimą, stresą. Jums išsigandus kraujyje padaugėja adrenalino – dėl  to greičiau ima plakti ir mažylio širdelė. Trečiojo mėnesio pabaigoje vaikutis būna maždaug septynių centimetrų dydžio ir sveria apie 250 gramų.

Antrasis nėštumo trimestras

Po apvaisinimo praėjo dešimt savaičių, o po paskutinių mėnesinių – dvylika. Besilaukiančiai mamai netrukus prasidės ketvirtas nėštumo mėnuo, taigi pažeidžiamiausias etapas jau baigėsi: po dvyliktos savaitės persileidimo rizika ženkliai mažėja.

Gimdoje apsuptas vaisiaus vandenų su du kartus nei motinos plakančia širdele snūduriuoja būsimasis žmogutis. Ultragarsinis tyrimas parodo, kad vaisius gali judėti, tačiau jis dar mažas, o judesiai tokie menki, todėl dar negali jų pajusti. Vis dėl to vaisius auga greitai ir gimda neatsilieka, todėl galite jaustis pavargusi, mieguista, nes vaisiaus vystymasis pareikalauja daug mamos energijos. Jeigu vargino pykinimas ar vėmimas, nėštumui įpusėjus jaučiamasi vis geriau, nuovargis irgi po truputį turi mažėti.

Viduriniuoju nėštumo laikotarpiu įvyksta matomų pokyčių, pradeda matytis pilvelis, vizito pas gydytoją ar akušerę metu matuojama pilvo apimtis, kūno svoris. Šiuo laikotarpiu vieną dieną galite pajusti vaisiaus judesius ir tai nebus pilvo skausmas, ar kitas nemalonus požymis. Judesiai panašėja tarsi į kylančius dujų burbuliukus ir pamažu vaisiui augant pereina į aiškius spyrius. Pirmą kartą laukiantis judesius pajausite apie 18 – 20 savaitę, jau turint vaikų apie 15 – 17 savaitę.

Antrasis nėštumo trimestras dažniausiai yra geras metas daugeliui besilaukiančių moterų, tačiau galite jausti energijos stoką, greitai atsirandantį nuovargį, nes nėštumui sunaudojamos didelės organizmo geležies sąnaudos, todėl būtini kraujo tyrimai atskleisti ar nereikia vartoti geležies papildų. Nėštumo metu stebėkite savo svorio prieaugį, nes šiame etape lengva pernelyg greitai priaugti papildomų kilogramų. Jei iki gimdymo priaugama apie 13-15  kilogramų, tai idealus svoris. Visas problemas ar rūpesčius turite išsakyti per vizitus pas gydytoją ar akušerę, apsilankymo metu Jums matuojamas kraujospūdis, tikrinamas svoris, atliekamas šlapimo tyrimas ir kraujo tyrimai.

Simptomai būdingi antruoju nėštumo trimestru: 

  • Mieguistumas. Prasideda nuo pirmųjų vaisiaus vystimosi savaičių ir tęsiasi iki antrojo nėštumo trimestro, vėliau atsiranda energijos stoka, bet mieguistumo pojūtis išnyksta. Žinoma stenkites miegoti tiek kiek jaučiate poreikį, leiskite sau nusnųsti grožio miego.
  • Nemalonios išskyros iš makšties. Gali varginti dėl grybelinės infekcijos, šiuo laikotarpiu moters organizme tai būdinga. Esant nemaloniems pojūčiams makštyje, apatinėje pilvo dalyje būtina konsultuotis su gydytoju akušeriu – ginekologu.
  • Kūno pokyčiai. Šiuo etapu ypač keičiasi kūno svoris, didėja gimdos apimtis, todėl vakare gali varginti tempimo, skausmo ar kiti pojūčiai pilvo apačioje, esant šiems simptomams patariama nešioti korsetą tinkamą nėščiosioms.

Vaisiaus vystymasis

Šiuo laikotarpiu vaisiaus dydis beveik kaip melionio. Placenta irgi auga ir storėja sulig vaisiaus deguonies ir maisto medžiagų poreikiais. Visi organai, kurie susiformavo gemalo etapu, vystosi ir auga, o mažylio vaisiaus proporcijos vis labiau ir labiau panašėja į naujagimio. Tik galvutė vis dar neproporcingai didelė. Kūną iš pradžių sudaro kremzlės, bet paskui jos pamažu virsta kaulais.

Nėštumo viduryje vaisius rankytėmis pradeda tyrinėti savo kūnelį ir aplinką. Kai pirštai priartėja prie burnytės vaisius pradeda daryti pirmuosius čiulpimo judesius – tai gyvybinis refleksas. Gimęs kūdikis jau moka čiulpti ir žįsti, pats ieško motinos krūties. Vaisius jau naudojasi ir savo klausos pojūčiais, labiausiai jam pažįstami mamos virškinimo sistemos garsai ir didžiųjų kraujagyslių šnaresys, tačiau po mažu pradeda suvokti ir mamos pasaulio garsus bei tėčio balsą. Akys jau jautrios šviesai, nors vokai dar tvirtai užmerkti. Vis dėl to daugiausia laiko jis praleidžia tamsoje, kai smegenys ir tinklainė išsivysto regos centras jau gali atskirti įspūdžius, kaip šviesą ar tamsą ir palengva suvokti regimuosius įspūdžius.

Šiuo laikotrapiu vaisius aktyviai juda, jo padėtis vis dar nepastovi. Atliekant ultragarsinį tyrimą 18 – 20 savaitę matuojamas vaikelio dydis, įvertinama placentos vieta, vaisiaus vandenų kiekis, apžiūrima vaisiaus širdis, kaukolė, vidaus organai. Pagal vaisiaus matmenis apskaičiuojamas vaisiaus gestacinis amžius t.y. kiek savaičių jis atitinka pagal nurodytą matmenį.

Trečiasis nėštumo trimestras

27–40 savaitės tai trečiasis nėštumo trimestras, kurio pabaigoje laukia susitikimas su pasauliu. Du trečdaliai nėštumo jau praeityje ir gyvenimas nuolatinėje vandenų dregmėje, šilumoje ir tamsoje dar tęsis apie du mėnesius. Dauguma nėščiųjų jaučiasi labai gerai, o nėštumas atrodo lengvas ir smagus. Dabar artinantis pabaigai gali atsirasti naujų nedidelių sveikatos pokyčių. 

Nuo 36-osios nėštumo savaitės vizitai pas gydytoją ar akušerę numatomi kas savaitę. Šie susitikimai tikrai svarbūs, nes suteikia saugumo jausmą. Žinoma rekomenduojama apsilankyti gydymo įstaigoje, kurioje žadate gimdyti ir aptarti numatomą gimdymą, pasiruošti susitikimui su naujagimiu.

Simptomai būdingi trečiuoju nėštumo trimestru: 

  • Dažnai kamuoja padidėjęs skrandžio rūgštingumas. Nes dėl vaisiaus padėties ir spaudimo pakinta skrandžio padėtis. Vaistai nuo rėmens, miego padėtis ir teisingas mitybos režimas gali palengvinti šiuos pojūčius.
  • Dėl kraujo apytakos sutrikimų ima varginti kojų mėšlungis, verta pakelti kojas aukštyn, kai pavargstate ar pamasažuoti vakare.
  • Iš nugaros į kojas ar pilvelį sklindantis skausmas gali suneraminti ar neleisti kokybiškai išsimiegoti, ypač nugaros skausmas būdingas, jeigu prieš tai turėjote nugaros problemų. Fizinis krūvis, tempimo ir kvėpavimo pratimai gali padėti atsipalaiduoti.
  • Pilvo skausmas – galimas gimdymo požymis, todėl atsiradus pilvo sukietėjimams ar spazmams visada kreipkitės į nėščiųjų priėmimą ar Jus prižiūrintį gydytoją.
  • Tinimai ar edemos atsiranda, nes kai nėštumas eina į pabaigą – susilaiko organizmo skysčiai, nedidelis patinimas nėra priežastis nerimauti, tačiau jeigu staiga atsiranda edemos, pakyla kraujospūdis ir šlapime atsiranda baltymo, kuo skubiau vykite į gydymo įstaigą, kurioje planuojate gimdyti.

Vaisiaus vystymasis

Šio laikotarpio pradžioje gimda vis dar yra gana erdvi aplinka kūdikiui, tačiau netrukus vietos ims trūkti ir daugelis kūdikių įsitaiso žemyn galva. Vaisius vis dar gali vartytis, bet paprastai jau 36-ą savaitę jis nusprendžia, ar gimti galvute. Vaisiaus padėtis gimdoje vertinama atliekant ultragarso tyrimą. Nustačius sėdmenų pirmeigą, su nėščiąją aptariama išorinio vaisiaus apgręžimo galimybė. Po tyrimo sprendžiama kada ir kokiu būdu nėščioji turėtų gimdyti: natūraliais gimdymo takais ar atliekant cezario pjūvio operaciją. 

Vaisiaus kūnas vis dar lieknas ir nesukaupęs riebalų po savo odele, kuri raudona ir plona. Tik per paskutines keturias nėštumo savaites odelė pastorėja ir atsiranda naujagimio išvaizda. Svoris vis dar nuolat auga po 200 gramų per savaitę. Organai ir plaučiai bręsta, kartais kvėpavimo pratybos baigiasi žagsuliu, kurį besilaukianti moteris pajunta kaip ritmišką tvinkčiojimą pilve. Vaisius jau gali atsimerkti ir mirkčioja reguliariais laikotarpiais. Taip pat tobulėja klausa, vis daugiau girdima išorinio pasaulio garsų.

Nuo 37-os nėštumo savaitės vaisius jau pasiruošęs užgimti, stiprus spyris ir nėščioji jaučia kaip susitraukia gimda. Tokie sąrėmiai pradžioje trunka trumpai, bet pasikartojančiai – jau atėjo laikas susitikti! ❤️

nestumas

Visas nėštumas, bėgančios savaitės yra kupinos virsmo ir moters kūno pokyčių. Pradžioje normalu jausti nerimą ir nepasitikėjimą ar kitus jausmus. Nėštumas yra kupinas emocijų pirmąjame trimestre, jos įviarios, o tai įtakoja ir moters nuotaikas.  Vėliau, tai pereina į kūno pokyčius, kartais vargina pykinimas, kartais pilvo skausmas ar mieguistumas, bet prie nieko negalime priprasti, nes vystydamasis ir augdamas vaisius moters organizmui suteikia vis naujų iššūkių.

Tinkamas pasiruošimas nėštumui ir gimdymui bei specialistų teikiamos paslaugos ir priežiūra, suteiks Jums pasitikėjimą nėštumo metu, o ramus laukimas užtikrins sklandų gimdymą.