Žindymas – džiaugsmas ar siaubas?

mama ir naujagimio zindymas

Žindymas, taisyklingas kūdikio maitinimas krūtimi – tai yra tie dalykai, kuriuos mes turime išmokti, nes gimstame to nemokėdamos. Visko būna – ir nesiseka, ir stebina, ir kyla šimtai klausimų. Tačiau ieškant informacijos yra randami visi atsakymai, viskas išmokstama ir tikrai išsprendžiama! 

Laukiantis kyla natūralus poreikis domėtis besikeičiančiu savo kūnu, vaisiaus augimu ir vystymusi, taip pat ieškoti informacijos apie gimdymą, pogimdyvinį laikotarpį. Mokymų ir literatūros tiek daug, kad neretai sunku įvertinti tikruosius poreikius, kokios temos iš tikrųjų yra reikalingos besilaukiančiai šeimai ir ar išviso reikia ruoštis šiam virsmui, o gal pasitikėti savo kūnu? Iš tikrųjų, tai yra šeimos sprendimas, bet turėti tinkamą informaciją ir žinoti, kur reikiamu metu galite kreiptis yra ypatingai svarbu.

Daugelis procesų susijusių su gimdymu iš tiesų yra natūralūs, tačiau kūdikio žindymas yra technika ir ją reikia išmokti, todėl labai svarbu šalia savęs turėti gerą mokytoją!

Kūnas žino, kaip išnešioti ir kada bei kaip pagimdyti kūdikį, lygiai taip pat žino, ką reikia daryti, kad kūnas, užauginęs kūdikį, turėtų maisto jam išmaitinti. Taigi, iš tiesų galima būtų nieko nežinoti nei apie nėštumą, nei apie gimdymą, nei apie žindymą ir visa tai išgyventi ir patirti spontaniškai. 

Tačiau mūsų protas neretai viską sujaukia, o informacijos – naujos ir jau pasenusios – gausa gali supainioti ir paklaidinti ne vieną mamą ar net tėtį. Tad čia trumpai apie tai, ką kiekviena nėščioji turėtų žinoti apie žindymą.

Žindymo pradžiamokslis:

Naujagimio pieno poreikis ir jo mamos gebėjimas pagaminti pieno būtent tiek, kiek reikia, yra puikus paklausos ir pasiūlos dėsnio pavyzdis iš gamtos. Žinodama pagrindinius principus ir pasitikėdama savimi gali užtikrinti sklandžią žindymo pradžią.

  • Žindymas turi būti pradėtas kuo ankščiau, padėtas mamai ant krūtinės naujagimis pats pradeda spenelio paiešką. Mamai, kuri pradeda žindyti nepraėjus daugiau nei valandai po kūdikio gimimo ir žindo dažnai, nenustatydama griežtų pertraukų tarp maitinimų yra paprasta užtikrinti pakankamą pieno gamybą.
  • Maitinimas krūtimi bus lengvesnis, jeigu reaguosite į kūdikio alkio požymius. Nelaukite reikalavimų ar verksmo, krūtį galima pasiūlyti kada tik norite, o taip pat pažadinkite naujagimį ir pamaitinkite, jeigu pajutote, kad krūtys prisipildė pieno. Taip užtikrinsite ir savo mažylio sotumą ir pieno gamybos procesą.
  • Naujagimiai dažniausiai žinda kas vieną dvi valandas arba ne mažiau kaip 10-12 kartų per parą. Žinoma žiūrėkite ne į laikrodį, o į kūdikį.
  • Skaičiuokite sauskelnes ir žinosite, ar kūdikis valgo pakankamai. Jeigu kūdikis prišlapina 6-8 sauskelnes ir pasituština 2-5 kartus per parą (pradedant skaičiuoti nuo trečios paros po gimimo) galite būti tikra, kad maisto jam pakanka.
  • Atsiminkite, kad naujagimiai žinda dėl įvairių priežaščių, ne vien dėl alkio.
  • Jeigu kūdikis tarp maitinimų miega ilgiau nei tris valandas, pažadinkite jį kas dvi valandas, kol visiškai susireguliuos pieno gamyba.
  • Po gimdymo prašykite akušerės ar žindymo konsultanto pagalbos ir mokykites teisingų žindymo padėčių. Pirmoji žindymo poza bus pusiaugulomis gimdykloje, kai kūdikis šliauš prie krūties ir pats susiradęs ją apžios. Taip galima žindyti ir toliau, palatoje, laikant kūdikį oda prie odos kontakte ir leidžiant dirbti pačiam. Jeigu gimdymo metu buvote kirpta ar plyšote, įsitikinkite, ar jums tikrai negalima sėdėti, nes gydytojai rutiniškai sako, kad sėdėti negalima dvi savaites, tačiau visai gali būti, kad galite sėdėti iš karto. O sėdimos žindymo padėtys yra daug paprastesnės ir lengviau įvaldomos, nei gulima, kuria dažniausiai tenka naudotis ligoninėse. Taigi, mokykitės kaip pasiimti ir pasidėti kūdikį prie krūties. Ir nenusiminkite, jeigu pradžioje nepavyksta pačiai. Pirmą parą pusei kūdikių pavyksta įvaldyti gerą krūties apžiojimą. Antrąją parą – keturi iš penkių jau moka apžioti krūtį taisyklingai. Jeigu Jums nepavyko iki 7-os paros, ieškokite specialistų pagalbos.
  • Atsiminkite, kad čiulptukas nėra geras draugas žindomam kūdikiui. Jis apgauna kūdikį, suteikia nusiraminimą, bet nenumalšina alkio ir nesuteikia žmogiško prisilietimo ir neskatina mamai pieno gamybos. Jeigu prisireikia, maitinti kūdikį ne mamos pienu turi būti naudojamas šaukštelis, taurelė ar kitos pagalbinės priemonės labiau palankios žindymui nei buteliukas.
  • Sugrįžus namo padėti “susidraugauti” su žindymu Jums gali vaiko gydytojas, akušerė ar sertifikuoti žindymo specialistai (IBLC).
  • Taip pat, nepamirškite susirasti žindymo “fanių” ar mamų savitarpio pagalbos grupę, nes palaikymas svarbus kiekvienai maitinančiai mamai, tačiau neretai forumuose mamos gauna ne palaikymą, o dar didesnį pasimetimą. Rekomenduojame tik medikų pagalbą!!!

Na ir pabaigai, keli dažniausiai užduodami klausimai:

Ar pavyks išsimiegoti naktį žindant naujagimį?

Taip, tačiau Jums bus reikalinga palaikymo komanda (tėtis, močiutės), kurie kartais Jums leis atsikvėpti ir miegoti išties ramiai.

Ką galiu valgyti žindymo metu?

Viską kas sveika ir tinka Jūsų organizmui, ypatingų produktų skatinančių pieno gamybą nėra.

Ar normalu, kad skauda žindant?

Ne, žindymas neturi būti skausmingas, jeigu jaučiate diskomfortą maitindama būtinai pasikonsultuokite su specialistais.

Sklandaus Jums žindymo ir nepamirškite pasitikėti savo kūnu ir naujagimiu ❤️

Domina individualios konsultacijos namuose? Žindymo mokymai ar video seminarai? Kreipkitės į mūsų specialistus! Mes čia esame tam, jog Jums padėtume, išklausytume ir patartume.