Čia rasite pačius populiariausius ir dažniausiai mūsų specialistams užduodamus klausimus. Mes visada pasiruošę padėti ir atsakyti į visus nerimą ar smalsumą sukeliančius klausimus!
Kokie yra ankstyvieji nėštumo požymiai?
Priešmenstuacinis (PMS) sindromas ir pirmieji nėštumo požymiai gali būti labai panašūs. Dėl hormono progesterono, kurio savaitę po ovuliacijos organizmas gamina daugiau jaučiamas pilvo pūtimas, krūtų jautrumas, nuotaikų kaita.
Implantacinis kraujavimas būdingas apie 30 proc. nėščiųjų. Šis kraujavimas yra silpnesnis nei menstruacijų kraujavimas, bet gali būti tuo pačiu metu. Implantacinio kraujavimo kraujas būna šviesiai rudas arba juodas, o ne raudonas.
Nuovargis ir miegustumas – gali pasireikšti, kaip bendras jėgų netekimas, nuolat norisi miego, atrodote pavargusi.
Krūtų jautrumas – krūtys reaguoja į hormoninius pokyčius, ypač jautrūs tampa speneliai, krūtys šiek tiek paburksta.
Šleikštulys – praždioje nėštumo gali sumažėti apetitas, ryte varginti pilnumo jausmas ir šleikštulys. Apie ketvirtą nėštumo savaitę gali pasireikšti ankstyvoji nėštumo toksikozė kartu su vėmimu. Iki 12 nėštumo savaitės šie pokyčiai išnyksta.
Nėštumo testai, kuris yra geriausias?
Vaistinėse galima rasti įvairių nėštumo testų, skiriasi tik jų kainos ir naudojimo būdas. Nėštumo testas skirtas šlapime tam tikro hormono – chrioninio gonadopropino (hCG)– buvimui nustatyti. Šis hormonas pradedamas gaminti tik nėščios moters organizme. Jį gamina placenta. Testo juostelė yra padengta specialiu reagentu kontrolės ir testavimo laukeliuose. Atliekant testą, šlapimas susigeria į tuos laukelius. Pirmoji – kontrolinė – juostelė turi išryškėti VISUOMET. Jei šlapime yra hCG, cheminės reakcijos produktai antrojoje testo zonoje išryškina aiškią spalvotą juostelę. Jei hormono nėra, antroji juostelė neišryškėja. Beje, abi juostelės nebūtinai turi būti vienodo ryškumo.
Prieš atliekant nėštumo testą, atidžiai perskaitykite instrukciją ir darykite taip kaip nurodyta. Rezultatas paprastai matomas po 1–5 minučių, bet ne vėliau kaip po 15 ar 20 min. (skirtinguose testuose tas laikas šiek tiek skiriasi). Ilgiau laukti rezultatų ir juos vertinti nereikia, nes jie gali būti netikslūs.
Ar nėštumo testas gali meluoti?
Testas rodyti neteisingą atsakymą gali net jei atliekamas teisingai (ryte ir laikantis visų gamintojų nurodymų). Tad nepriklausomai nuo gauto rezultato, tam kad būtumėt įsitikinę 100% atlikite bent kelis nėštumo testus.
9 nėštumo mėnesiai, kaip skaičiuoti savaites? Kiek laiko trunka nėštumas?
Akušeriai nėštumo skaičiavimą mėnesiais naudoja retai, pagrindinis nėštumo skaičiavimo vienetas yra nėštumo savaitės. Standartinė nėštumo trukmė yra 280 dienų arba 40 savaičių nuo pirmos paskutinių mėnesinių dienos. Šios 40 nėštumo savaičių yra suskirstomos į 3 nėštumo trimestrus po 13-14 nėštumo savaičių. Skaičiuojant numatomą gimdymo datą svarbi yra paskutiniųjų mėnesinių pirmoji diena, tai tarsi atskaitos taškas. Todėl, kad dauguma moterų nežino tikslios pastojimo dienos, tai yra svarbiausia informacija nėštumą prižiūrinčiam gydytojui.
Ar galiu sportuoti nėštumo metu?
Nėštumo metu moterims rekomenduojama būti fiziškai aktyvioms. Kokį sportą rinktis, priklauso nuo buvusio fizinio aktyvumo prieš nėštumą. Nuo 12 nėštumo savaitės patariama lankyti nėščiųjų mankštą, jos metu atliekami pratimai saugūs ir padeda pasiruošti gimdymui.
Nuo kokio amžiaus galima pradėti masažuoti ir mankštinti kūdikį?
Pirmieji mamos ar tėčio švenūs masažiniai prisilietimai galimi jau pirmąjį kūdikio gyvenimo mėnesį. Aktyvesnė mankšta ir masažas rekomenduojamas nuo 2-3mėnesio.
Kada galiu pradėti sportuoti po gimdymo?
Tai labai individualu ir priklauso nuo moters savijautos po gimdymo, jei nėra kitokių gydytojų rekomendacijų, ir moteris jaučiasi gerai, sportuoti galima praėjus 6-8 savaitėms po gimdymo.
Kokius pratimus rekomenduojama atlikti po gimdymo?
Jei nėra kitokių gydytojų rekomendacijų, lengvus dubens dugno pratimus, kuriuos gali patarti kineziterapeutas, rekomenduojama atlikti jau pirmąją parą po gimdymo.