Mankšta Kūdikiams Namuose | Rekomenduojami Pratimai Pagal Mėnesius

Kineziterapiautė mankština kūdikį ant oranžinio kamuolio

Specialistai rekomenduoja reguliarią kūdikių mankštą ir masažą. Kiekvienam, net ir sveikam ir stipriam mažyliui reikalingas švelnus mamos prisilietimas. Jei naujagimio motorinė raida yra normali, kasdieninė mankšta kūdikiams namuose gali būti atliekama ir tėvų, prieš tai pasikonsultavus su kineziterapeutu. Labai dažnos kūdikių motorinės raidos problemos – raumenų tonusas, galvos, kaklo raumenų asimetrija, klubo sąnario displazija, bet visa tai gali būti išsprendžiama atliekant mankšteles atitinkančias kūdikio raidos etapą.

Naujagimio mankšta pirmosiomis savaitėmis

Naujagimystė – tai laikotarpis nuo kūdikio gimimo iki 28 gyvenimo dienos. Šiuo laikotarpiu paprastai kūdikiai pasižymi dideliu raumenų tonusu, gulėdami ant pilvo kojas laiko suriestas po savimi, rankas – priglaustas prie krūtinės, rankų ir kojų pirštai stipriai sugniaužti, galvą geba pasukti į abu šonus. Dviejų – trijų savaičių naujagimis pradeda kreipti žvilgsnį į šviesą, šešėlius, žmones, garsą. 

Pirmieji švelnūs prisilietimai turi skatinti galvos sukimą į abi puses, rankų ir kojų pirštų atidarymą. Galima atlikti švelnų pilvuko masažą. Masažuojant pilvą visi judesiai atliekami pagal laikrodžio rodyklę.

Rekomenduojami pratimai:

  • Naujagimio guldymas ant pilvo.
  • Pilvuko masažas. Atlikite pilvuko masažą sukdami ranką paskui ranką aukščiau  bambos pagal laikrodžio rodyklę.
  • Masažuokite pėdutes ir plaštakas, lankstykite pirštus, riešus, čiurnas. Viena ranka fiksuokite sąnarį, kita ranka švelniai lenkite žemyn ir kelkite aukštyn.

Reguliariai atliekant pilvo masažą mažiau kankina pilvo diegliai, taip pat gulėjimas ant pilvo gerina naujagimio peristaltiką, dujų pasišalinimą. Formuojasi tvirti nugaros ir kaklo raumenys, pradedama kelti galva.

Mankštelė 3 mėnesių kūdikiui

Trijų mėnesių kūdikis gulėdamas ant pilvo gerai kontroliuoja galvą, išlaiko ją vidurio linijoje , atkelia krūtinę nuo atramos, išsikelia ant sulenktų dilbių. Trečiame kūdikio gyvenimo mėnesyje pradeda formuotis koordinuoti rankų judesiai, kūdikis pradeda tyrinėti savo rankas, išlaiko žaislą rankoje, suveda rankas į vidurio liniją. Rankomis pradeda tyrinėti veidą, burną. Kūdikio raumenys tampa labiau atsipalaidavę, dažniau atgniaužia kumščius, tačiau iki ketvirto mėnesio pabaigos sugniaužti pirštai ir didesnis raumenų tonusas yra fiziologija.

Rekomenduojami pratimai:

  • Kūdikio gulėjimas ant pilvo.
  • Lėktuvėlis. Kūdikis paguldomas ant Jūsų rankos taip, kad galva būtų ant Jūsų delno, o liemuo ant dilbio, kojos tarp alkūnės. Kita ranka prilaikydami kūdikį pasūpuokite pirmyn ir atgal. Pratimo metu stiprėja kūdikio nugaros, kaklo raumenys, puiki profilaktinė priemonė nuo pilvo dieglių.
  • Šoninių nugaros raumenų tempimas. Skatinkite kūdikio vertimąsi, paimkite ir perkelkite vieną koją kryžiuodami per kitą. Judesį atlikite į abi puses.

Reguliariai atliekant pratimus stiprinamas visas organizmas, pagerėja miego kokybė, žarnyno veikla, normalizuojasi raumenų tonusas, aktyvinami kūdikio motoriniai judesiai, vystosi smulkioji motorika ir tikslingas bei koordinuotas rankų darbas.

Mankšta kūdikiams namuose 6-ame mėnesyje

Šešių mėnesių kūdikis jau geba koordinuotai vartytis nuo nugaros ant pilvo ir pradeda verstis nuo pilvo ant nugaros, aktyviai kelia galvą gulėdamas ant pilvo, riečiasi į priekį, nori atsisėsti. Gulėdamas ant nugaros kūdikis perima žaislus iš vienos rankos į kitą, koordinuotai siekia daiktų.

Kūdikis pradeda domėtis savo kojomis, jas gaudo rankomis. Nuo 5,5 mėnesio kūdikį galima sodinti. Pirmoji sėdėjimo padėtis sulinkusia nugara ir rankomis pasirėmus į priekį.

Rekomenduojami pratimai:

  • Kūdikio sodinimas. Rekomenduojama lavinti įstrižinius pilvo raumenis ir mokinti atsisėsti iš šoninės padėties. Paguldykite kūdikį ant nugaros, paimkite vieną ranką ir kelkite jį per šoną, skatindami remtis kūdikį kita ranka. Labai svarbu išlaikyti atramos taškus: peties, alkūnės, riešo sąnariai. Tą patį atlikite ir iš kitos pusės.
  • Tiesinis sodinimas. Atlikite tiesinį atsisėdimą, į kūdikio delnus įdėkite savo nykščius, kitais pirštais apkabinkite riešus ir švelniai kelkite kūdikį į sėdimą poziciją.
  • Tvirčiau sėdintį kūdikį sodinkite ant savo kojos ir pasukite savo pėdą į vidų ir išorę. Taip lavinsite kūdikio pusiausvyrą sėdint.

Reguliariai mankštinami mažyliai jau šeštą gyvenimo mėnesį aktyviai vartosi, turi tvirtus šoninius liemens raumenis ir geba savarankiškai sėdėti. Moksliniais tyrimais įrodytas ryšys tarp liemens raumenų tvirtumo ir sklandžios kalbos motorikos. Todėl, ankstyva kineziterapija turi didelę įtaką ne tik kūdikių sklandžiai judesių raidai, bet ir kalbos motorikai.

Mankšta ir masažas rekomenduojamas kiekvienam mažyliui, juk poreikis judėti yra įgimtas ir matomas nuo pirmųjų gyvenimo dienų. Teisingai parinktos mankštos, pratimai ir masažai padės sklandžiai vystytis kūdikio motorinei raidai. Kai mažylis auga ir pradeda judėti savarankiškai, kiekvienas taisyklingai atliktas judesys yra panaudojamas vėlesniuose raidos etapuose.

Prieš atliekant mankštas kūdikiams namuose, rekomenduojama pasikonsultuoti su mūsų kineziterapeute Agne Novickiene dėl naujagimio raidos etapo bei tinkamų, kasdienės mankštos pratimų. Susisiekite!