Žindyvės Mityba | Žindyvės Valgiaraštis

Žindyvių ir vaikų sveika mityba - mama ir vaikai valgo

Žindyvės mityba yra tokia aktuali tema, kad mūsų komanda nuolatos gauna laiškų ar žinučių su pagalbos šauksmu – tai ką gi iš tikrųjų galiu valgyti žindant?

Sveikatos priežiūros specialistams dažnai atrodo, juk čia viskas aišku, tačiau pažiūrėjus giliau, paaiškėja, kad tai gana paini tema. Labai miglotai apie mitybą moterys konsultuojamos nėštumo metu, retai dalinamos tinkamos rekomendacijos, sudaroma žindyvės mityba ir valgiaraščiai. 

O nerimo čia daug. Ką valgyti jeigu kūdikį beria? Ką valgyti, jei naujagimiui pučia pilvelį? Ką valgyti, kad mama pati būti sveika ir stipri? Ką valgyti, kad pakaktų pieno? Ką valgyti, jei mama žindydama nori numesti ar priaugti svorio? Šiame klaidžiame kelyje labai rekomenduojame pasikonsultuoti su gydytoju dietologu ar patikimu mitybos specialistu.

Visavertės mitybos svarba

Pagrindinė taisyklė – žindyvės mityba nėra niekuo ypatinga, valgyti reikia kuo įvairesnį maistą, laikantis sveikos mitybos principų. Maitinant padidėja vitaminų ir mineralų poreikis, todėl labai svarbu visavertė mityba. Net maitinantis įvairiu ir kokybišku maistu žindančiai mamai gali nepakakti vitaminų ir mineralų, taip yra dėl mūsų klimatinės zonos ypatumų, todėl dažnai medikai moterims siūlo toliau vartoti papildus. Dažniausiai tai geležies, kalcio ar vitamino D papildai.

Žinoma normalu, kad žindymo metu norisi konkrečių produktų pvz. saldumynų, nes paprasčiausiai trūksta energijos, miego bei poilsio. Nemažai įtakos konkretiems produktams turi hormonų pokyčiai. Prolaktinas, hormonas dalyvaujantis žindymo procese labai skatina apetitą, todėl laikytis dietų tikrai nerekomenduojama.

Žindyvės mitybos atmintinė

Labai svarbu, kad nustotumėte nerimauti ir pasitikėtumėte savimi, juk Jūs tikrai geriausiai žinote, kas tinka Jūsų naujagimiui. Pradėjusi žindyti ieškokite patikimos informacijos iš kvalifikuotų savo srities specialistų. Šie žmonės dažniausiai yra šeimos gydytojas, žindymo konsultantas ar akušeris – ginekologas, dietologas. Būtinai pasikalbėkite apie savo mitybą ir stebėkite savo savijauta pogimdyviniu laikotarpiu.

Na, o dabar pabandykime apžvelgti keletą taisyklių apie žindančios moters mitybą:

  • Tad svarbiausia taisyklė valgykite viską ko geidžia Jūsų organizmas tik žinoma saikingai.
  • Jei vartojate produktus, kurie gali provokuoti alergiją įveskite juos į savo mitybą po truputį stebėdama ar neatsiranda alerginių reakcijų.
  • Nepasitikėkite draugių, močiučių rekomendacijomis – skaitykite ir ieškokite naujausių mokslu pagrįstu rekomendacijų, klauskite savo šeimos gydytojo ar žindymo specialisto bei kreipkites į gydytoją dietologą.
  • Vartokite pakankamai skysčių 8-10 puodelius į dieną. Kartą per parą galite išgerti kavos ir tai nesukels neigiamos reakcijos kūdikiui.
  • Dažnai moterys nerimauja dėl produktų, kurie pučia pilvą t.y. skatinantys kauptis dujas, tačiau reikia žinoti, kad mamos pienas gaminasi “per kraują” t.y. jeigu mamai pučia pilvą, kūdikis greičiausiai jokio poveikio nejaus. Stebėkite kūdikio išmatas, jei žarnyne bus pokyčių išmatos bus putotos, skystos, žalsvos ar su gleivėmis, jei tai sutampa su pavartotais produktais, jų laikinai reiktų nevartoti. Vėliau, kai kūdikis paaugs, jo žarnyno branda bus geresnė, galite vėl vartoti Jums patinkančius produktus.
  • Pasitikėkite savimi ir nepamirškite, kad Jūs geriausiai žinote kas tinka Jums ir Jūsų kūdikiui.
zindyves mityba - sveikas maistas

Pradėjus žindyti, mamas dažnai kankina klausimai: kokia turi būti žindyvės mityba, kaip ir kiek joms valgyti, kokio maisto vengti, o koks yra ypač naudingas, nes skatina pieno gamybą.

Į visus šiuos klausimus yra paprastas atsakymas – kada tik nori ir ką nori ☺ Nėra priežaščių keisti mitybos, bet žinoma turite maitintis laikantis sveikos mitybos principų. Valgykite tai ką valgote visada. Subalansuota vegetarinė mityba taip pat tinka žindančioms moterims. Žinoma kiekvienai moteriai žindymo eigoje siūloma atlikti kraujo tyrimą ir pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju ar Jums nereikia vartoti papildų ar vitaminų šiuo aktyviu gyvenimo periodu. Svarbiausia taisyklė – laiminga mama lygu sklandus žindymas. Nepamirškime, kad valgis ne tik energijos šaltinis, bet ir malonumas.

Skanaus

Daugiau informacijos apie žindyvės mitybą rasite čia.