Kūdikių mankšta ir masažas – dažnai sutinkamas klausimas ar tai reikalinga sveikiems vaikams? Kineziterapija, baseinas? Kas gi tai – būtinybė ar mada ir kaip tai prisideda prie kūdikio motorinės raidos?
Tai ką kūdikis įgyja ankstyvoje vaikystėje, tampa tolimesnio gyvenimo pagrindu.
Kūdikių motorinė raida
Pirmaisiais gyvenimo metais kūdikiams tenka labai daug ką išmokti. Jų nekoordinuoti ir nekontroliuojami judesiai per pirmuosius metus tampa tikslūs ir koordinuoti, kiekvieną mėnesį keičiasi kūdikio judesiai.
Kiekvieno kūdikio raida yra labai individuali, bet atitinka tam tikrus kriterijus. Todėl, labai svarbu laiku įvertinti kūdikio motorinę raidą.
- Jau 2-3 savaičių naujagimis pradeda kreipti žvilgsnį į ryškesnę šviesą, šešėlius, reaguoja į žmones, tai išreikšdamas kojų ir rankų judesiais.
- Naujagimių ir kūdikių raumenų tonusas dažnai būna aukštesnis, rankos sugniaužtos į kumščius, kojos pritrauktos prie pilvelio.
- 3-4 mėnesių kūdikis gulėdamas ant pilvo jau gerai kontroliuoja pakeltą galvą, išlaiko ją vidurio linijoje, atkelia krūtinę nuo paviršiaus, remiasi sulenktomis rankomis į pagrindą.
- 3-5 mėnesių kūdikis pradeda verstis nuo nugaros ant pilvo, išsikelia ant ištiestų rankų, gulint ant pilvo sukasi aplink savo ašį.
- 5-6 mėnesių kūdikis aktyviai vartosi nuo nugaros ant pilvo, domisi savo kojomis, jas gaudo rankomis.
- 5,5 mėnesių kūdikį galima pradėti mokinti sėdėjimo pratimų, o nuo 6 mėnesių sodinti.
- 7-8 mėnesių kūdikis jau savarankiškai vartosi nuo pilvo ant nugaros ir atgal, išmoksta savarankiškai sėdėti. Gali šliaužti ir nekoordinuotai ropoti.
- 9-10 mėnesių kūdikiai dažnai jau šliaužia ir ropoja.
- 11-12 mėnesių kūdikis savarankiškai atsistoja, pradeda eiti šoniniu ėjimu.
Kūdikių mankšta
Sekti kūdikio motorinę raidą ir vertinti kūdikių atliekamus judesius rekomenduojama kiekvieniems tėvams.
Kūdikių mankšta svarbi, kad kūdikių motorinė raida vyktų pagal kūdikio amžių. Svarbu nespartinti raidos ir judesius atlikti tik pagal motorinės raidos seką.
Mankštos metu normalizuojasi kūdikių raumenų tonusas, stiprėja raumenys, formuojasi taisyklingas judesio suvokimas, gerėja koordinacija, pusiausvyra.
Jau naujagimius rekomenduojama fiziškai lavinti. Rekomenduojama guldyti kūdikį ant pilvelio, kad stiprėtų nugaros bei kaklo raumenys, stiprėtų pilvo siena. Gulėjimas ant pilvo taip pat puiki profilaktinė priemonė nuo pilvo dieglių.
2 mėnesių kūdikį galima pradėti mankštinti aktyviau. Į kasdieninę sąnarių mankštą galima įvesti mankštą ant gimnastikos kamuolio, tai ne tik labai naudinga, bet ir nuotaikinga mankšta tiek kūdikiui, tiek tėvams.
Sparčiai augančiam ir besivystančiam kūdikiui pratimai įvedami palaipsniui, pasitariant su specialistu.
Kūdikių masažas
Dažnai masažas kūdikiams rekomenduojamas esant aukštam ar žemam raumenų tonusui.
Raumenų tonusas gali turėti įtakos tolimesnei kūdikio raidai. Masažo metu kūdikių raumenų tonusas normalizuojasi, gerinama kraujotaka, limfotaka, o taip pat ir peristaltika. Masažas gali pagelbėti susidūrus su pilvelio pūtimu ar diegliais, atpalaiduoja kūdikio nervų sistemą, gerina miego kokybę.
Baseinas
Iki dviejų mėnesių kūdikiai dar nebūna praradę reflekso plaukti, būtent todėl, rekomenduojamas ankstyvas kūdikių plukdymas. Būdamas vandenyje kūdikis mokosi adaptuotis aplinkoje, susipažįsta su vandeniu.
Kūdikių plukdymas vonelėje ar baseine gerina kraujotaką, stiprina imunitetą, gerina kvėpavimą, normalizuoja raumenų tonusą, dažnai kūdikiai vandenyje būna atsipalaidavę, todėl gerėja miego režimas bei kokybė.
Profesionalų atliekamos kūdikių mankštos, masažai, plukdymai – labai naudinga kūdikiui, jo imunitetui, sveikatai bei raidai. Labai svarbu sekti mažylio motorinę raidą ir kylant klausimams kreiptis pagalbos.