Vakcinacija Planuojančioms Pastoti, Nėščiosioms ir Žindančioms Moterims

Paveiksliukas Nėščioji su Kauke

Vykdant Lietuvoje vakcinaciją nuo COVID-19 infekcijos, nėštumą prižiūrintiems specialistams, moterims, jų šeimos nariams, kyla klausimas apie šių vakcinų saugumą planuojančioms pastoti, nėščiosioms ir žindančioms moterims. Mokslinių tyrimų duomenimis nėščiosios COVID-19 infekcija serga sunkiau nei to paties reprodukcinio amžiaus moterys. Dažniau sunkesne ligos forma serga moterys, turinčios antsvorį, sergančios pirmine arterine hipertenzija, cukriniu diabetu.

Didžiausia problema, kad nėščiosios nebuvo įtrauktos į klinikinius tyrimus, dėl to vakcinų gamintojai nenurodo, kad jos yra saugios nėštumo metu, tačiau atsiranda vis daugiau duomenų apie skiepijimą nuo COVID-19 infekcijos nėščiosioms. JAV jau yra pasiskiepijusios daugiau nei 139,500 nėščiųjų. Šiuo metu jau turimi moksliniai duomenys ir paskiepytų nėščiųjų rezultatai rodo tokį pat vakcinos efektyvumą nėščiosioms kaip ir bendrai populiacijai, nepastebėtas joks galimas tiesioginis ar netiesioginis neigiamas poveikis besivystančiam vaisiui ar nėštumo eigai.

Įvertinusi šiuo metu esamą mokslinę informaciją, kitų pasaulio specialistų organizacijų bei atsakingų organizacijų rekomendacijas Lietuvos specialistai taip pat rekomenduoja skiepytis:

  • Planuojančioms pastoti skiepytis vakcina nuo COVID-19 ligos yra saugu, atidėti nėštumo planavimo nerekomenduojama. Nėra jokių mokslinių duomenų, jog vakcina galėtų turėti neigiamos įtakos vaisingumui.
  • Planuojančioms vaisingumo gydymo procedūras, skiepytis vakcina nuo COVID-19 yra saugu. Dėl kartais vakcinos sukeliamo imuninio atsako, vaisingumo gydymo procedūros gali būti atidedamos tam tikram laikui ir aptariamos su vaisingumo specialistu.
  • Rekomenduojamas visuotinis nėščiųjų skiepijimas COVID-19 mRNR vakcina bet kuriuo nėštumo trečdaliu. Konsultuojant nėščiąsias dėl skiepijimo reikia suteikti informaciją dėl teberenkamų žinių apie vakcinų nuo COVID-19 infekcijos efektyvumą ir saugumą nėštumo metu. 
  • Žindyves rekomenduojama skiepyti COVID-19 mRNR vakcina.

Žinoma planuojant skiepytis pasiruoškite nepageidaujamiems simptomams, dažniausiai pirmą parą gali atsirasti trumpi negalavimai, karščiavimas, galvos ir raumenų skausmas. Jeigu minėti simptomai sukels jums nepatogumus (karščiavimas, galvos, raumenų skausmas), galite suvartoti vaistą, kurio sudėtyje yra, pvz. paracetamolis. Tai jokiu būdu nepaveiks imuninės sistemos atsako į vakciną.

Po vakcinacijos būtina išlaukti vakcinacijos punkte 15 minučių (arba 30 min. asmenims, pas kuriuos praeityje pasireiškė ūmi alerginė reakcija).

Apie naujagimių skiepijimą planinėmis vakcinomis skaitykite čia.